Rekreacja: Imprezy okolicznościowe

Imprezy kulturowo-rozrywkowe

Obszar Gminy Dobiegniew to nie tylko wspaniały klimat, woda i czyste powietrze, to również region proponujący turystom wiele atrakcji kulturowych. Dla osób odwiedzających zakątki gminy, co roku organizowanych jest wiele imprez cyklicznych, min.: Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej „Dobiegniew Cup”, Zlot Rodzin Turystycznych w Głusku, Watra Łemkowska w Ługach, Dobiegniewska Majówka, Święto Placka Drożdżowego w Radęcinie i wiele innych.

Dzięki tak bogatej ofercie obszar gminy przyciąga coraz więcej turystów, którzy mogą spędzić na tych terenach wspaniałe wakacje nie tylko biernie ale również aktywnie, uczestnicząc w wielu ciekawych turniejach, konkurencjach sprawnościowych, zabawach, jak również mogą mieć okazję zapoznania się z tutejszymi zwyczajami i kulturą.

Dobiegniew Cup

Międzynarodowy Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej „Dobiegniew Cup” organizowany od 1995 roku to inaczej Święto Młodzieży Piłkarskiej, podczas którego w ciągu jednego tygodnia lipca rywalizują między sobą drużyny młodych sportowców z całej Europy. Organizatorzy turnieju dokładają wszelkich starań aby rozgrywki dostarczały uczestnikom wiele radości i wspaniałych przeżyć, jednocześnie zachowując ducha fair play sportowych rywalizacji.

Dzięki olbrzymiemu potencjałowi jaki skrywa gmina, Dobiegniew Cup to to nie tylko rozgrywki piłkarskie, ale również możliwość skorzystania z zaplecza rekreacyjno-turystycznego. Uczestnicy jak i ich rodziny,trenerzy i opiekunowie mają do dyspozycji halę sportową oraz plażę nad jeziorem Osiek, która w pełni wyposażona jest w sprzęt żeglarski.

Tygodniowe rozgrywki wzbogacone są również w szereg koncertów, widowisk, pokazów sztuk walki, warsztatów muzycznych oraz występów lokalnych orkiestr młodzieżowych. Zwieńczeniem turnieju jest pokaz sztucznych ogni wraz z zorganizowanym wielkim festynem.

Dzięki gościnności mieszkańców i wspaniałej organizacji, turniej „Dobiegniew Cup” przyciąga co roku coraz więcej uczestników oraz turystów chcących uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu (źródło : „Dobiegniew Cup”, wydawca : Gmina Dobiegniew 2009).

Zlot Rodzin Turystycznych

W samym sercu Drawieńskiego Parku Narodowego, w miejscowości Głusko, w połowie lipca odbywa się kolejna cykliczna impreza, która ma już wielu swoich miłośników. Zlot Rodzin Turystycznych to wydarzenie organizowane przez Sołectwo Głusko, Nadleśnictwo Głusko oraz Urząd Miejski w Dobiegniewie, na które co roku przybywa wielu turystów. Impreza kierowana jest, jak sama nazwa wskazuje przede wszystkim do rodzin odwiedzających te piękne zakątki gminy, jak również dla mieszkańców wsi i okolic. Przez dwa dni lipca tereny Głuska zamieniają się w dużą imprezę plenerową, w trakcie której rozgrywanych jest wiele turnieji, gier, zabaw i konkursów. Dla uczestników zlotu, organizatorzy przygotowują również spływy kajakowe Rzeką Drawą. Zwieńczeniem dwu dniowej zabawy jest wspólne ognisko połączone z występami muzycznymi oraz tańcami.

Całość wydarzenia ze względu na miejsce, którym jest Drawieński Park Narodowy, oraz letnia pora roku, sprawia, iż Zlot Rodzin Turystycznych z roku na rok zyskuje coraz większe grono miłośników.

Watra Łemkowska

Kolejną imprezą plenerową, organizowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Łemkowskiej oraz Urząd Miejski w Dobiegniewie jest Watra Łemkowska w Ługach. Jest to największe wydarzenie kulturowe na terenie województwa lubuskiego, gromadzące co roku około półtora tysiąca osób z całego kraju jak i z zagranicy. Watra w Ługach to kolejna impreza odbywająca się na terenie Gminy Dobiegniew w miesiącu lipcu. Każdego roku występuje na niej prawie cała krajowa czołówka artystów wykonujących folk łemkowski, połączony z muzyką i tańcem innych wykonawców.

Osoby przybywające na imprezę mogą zapoznać się z kulturą i obyczajami społeczności Łemków. Organizatorzy Watry Łemkowskiej dbają o znakomitą atmosferę. Przekłada się to na biesiadny charakter imprezy, podczas której odbywają się tańce i śpiewy do samego rana, a dla osób chcących chwilę odpocząć i nasycić się przygotowane jest ognisko.

Święto Placka Drożdżowego

W jednej z największych wsi Gminy Dobiegniew – Radęcinie, już od czterech lat, w połowie sierpnia organizowana jest lokalna impreza pt. „Święto Placka Drożdżowego” (fot.), kultywująca tradycję wypiekania placków drożdżowych.

Impreza co roku odbywa się na placu przy szkole, a od 14 sierpnia 2011 roku przy nowo wybudowanym Centrum Integracji Społeczności Lokalnej.

Dawniej w większości polskich domów co sobotę można było wyczuć zapach świeżo pieczonego placka drożdżowego. Aby podtrzymać tę tradycję członkinie Koła Gospodyń Wiejskich wraz z Sołectwem Radęcin, Urzędem Miejskim w Dobiegniewie oraz Klubem Seniora „Radęcinianki” postanowiły zorganizować we wsi Radęcin doroczne Święto Placka Drożdżowego.

W trakcie trwania imprezy goście oraz mieszkańcy wsi i okolic, mogą skosztować rozmaitych wypieków drożdżowych, wojskowej grochówki podawanej na starym traktorze ( fot.) oraz spróbować lokalnych specjałów (fot.). Uczestnicy zabawy mogą również brać udział w meczu siatkówki, posłuchać występujących na scenie lokalnych zespołów pieśni ludowych (fot.) oraz wziąć udział w przygotowanej loterii, w której można wygrać atrakcyjne nagrody.

Na koniec całej imprezy dla wszystkich zgromadzonych gości i mieszkańców odbywa się wiejska zabawa taneczna przy udziale zespołów muzycznych, która trwa do białego rana.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów, serdeczności mieszkańców oraz stworzeniu dogodnych warunków i zagwarantowaniu wielu ciekawych atrakcji, warto zarezerwować sobie trochę czasu i w sierpniu udać się na Święto Placka Drożdżowego w Radęcinie.


Galeria:KWHotel - Oprogramowanie Hotelowe