Turystyka: Nadleśnictwo Głusko

Dla osób lubiących odkrywać i poznawać historię, miejscem wartym obejrzenia będzie z pewnością budynek siedziby Nadleśnictwa Głusko wraz z Kościołem filialnym pw. M.B. Częstochowskiej z XVII w. Do przepięknego, przedwojennego budynku, mieszczącego się w centrum małej wioski Głusko dotrzemy drogą biegnącą wzdłuż rzeki Drawa, pośród gęstych lasów sosnowych.

Historia osady sięga XIII wieku, kiedy to swą działalność sprawował zakon cystersów. W XIX w. majątek został objęty przez ród von Sydow, który na tych terenach założył m.in. dwa młyny, hutę szkła, browar oraz gorzelnię. Przed wojną mieściła się tu jeszcze szkoła leśna, która później została przekształcona w więzienie, gdzie skazani wykonywali swoje prace na terenach leśnych.

Po wojnie zaś majątek przekształcony został w nadleśnictwo i obejmował powierzchnię 7000ha. Po dzień dzisiejszy tereny te dalej pełnią tę samą funkcję, a na ich obszarze znajduje się 9 leśnictw.

Z dawnego budynku dworskiego z XIX w. zachowały się trzy skrzydła : wsch. i pn., oraz zach. pochodzące już z XX w. W niektórych pomieszczeniach zachowały się stare konstrukcje stropu, które dzięki odpowiedniemu wyeksponowaniu przekrojów, ukazują nam izolacyjną warstwę składającą się z szyszek.

Za dworem, na powierzchni około 2 ha. znajduje się niewielki park z połowy XIX w. z dwoma pomnikowymi cisami. Mieści się tu również neogotycki Kościół M.B. Częstochowskiej z tego samego okresu. Został on wzniesiony na ruinach starego browaru, którego mury wykonane są z kamienia łamanego, zaś nadbudowa z cegły ceramicznej. Wchodząc do wnętrza Kościoła ujrzymy ambonę z początku XX w. oraz neogotycką chrzcielnice z piaskowca z końca XIX w. Zachowała się również wieża z zabytkowym dzwonem z 1931 roku.
KWHotel - Oprogramowanie Hotelowe