Turystyka: Puszcza Drawska

Wspaniały klimat, czyste powietrze i woda uczyniły z Gminy Dobiegniew ciekawy region turystyczno - wypoczynkowy. Dzięki temu w roku 1990 został na tych terenach utworzony Drawieński Park Narodowy należący do kompleksu Puszczy Drawskiej. Zajmuje on powierzchnię 11 441,34 ha. na której dominują lasy sosnowe oraz znajduje się 20 jezior o bardzo zróżnicowanym charakterze ekologicznym. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego znajduje się ponad 200 udokumentowanych zbiorowisk roślinnych, występuje tu również wiele gatunków zwierząt. Nie trudno tu o spotkanie „oko w oko” z jeleniem, sarną, dzikiem, lisem czy zającem. Te pierwsze szczególnie licznie występują w okresie jesienno - zimowym, kiedy to przybywają do Parku w poszukiwaniu ciszy i spokoju.

Krajobraz w dużej mierze cechuje liczny udział resztek osad ludzkich i starych cmentarzy, przy których możemy dostrzec charakterystyczne nagrobki w kształcie ściętego pnia drzewa. Odwzorowany w kamieniu pień dla dawnych mieszkańców Puszczy oznaczał ścięte drzewo życia. Aby dobrze poznać całe bogactwo Drawieńskiego Parku Narodowego najlepiej jest wybrać się na wędrówkę po nim, na jego terenie wyznaczonych jest ponad 100 szlaków pieszych, po których możemy poruszać się również rowerem. Dużą możliwość do samodzielnego poznawania Parku dają nam utworzone ścieżki przyrodnicze, na których znajdują się liczne tablice z opisami najciekawszych elementów tras.

Drawieński Park Narodowy możemy również zwiedzać szlakami wodnymi. Za jeden z najpiękniejszych a zarazem dość trudnych uważany jest „Szlak wodny rzeki Drawy”. Natomiast dla osób o mniejszej kondycji polecany jest malowniczy „Szlak wodny Lubuskie Mazury” (źródło : Mapa, Drawieński Park Narodowy, Wrocław 2007).


Galeria:KWHotel - Oprogramowanie Hotelowe