Rekreacja: Spływy kajakowe

Gmina Dobiegniew to również wymarzone miejsce dla miłośników kajakarstwa. Na jej terenie znajduje się jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych - szlak Rzeką Drawą (fot). Czysta woda, piękna przyroda, zmienność krajobrazu i urozmaicona linia brzegowa sprawiają, że spływy kajakowe tą rzeką to niezapomniana przygoda. Przeznaczona dla doświadczonych kajakarzy jak i tych, którzy nigdy nie mieli przyjemności płynąć ale również chcieliby spróbować swoich sił.

Drawa jest szlakiem bardzo atrakcyjnym. Mimo swojego położenia na terenach nizinnych, Drawa ma typowo górski charakter. Koryto rzeki jest kręte, a nurt dość szybki, co uatrakcyjnia kajakarzom spływy i czyni je niebanalnymi.

Na wielu przygotowanych odcinkach spływowych, każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Najprostsze trasy liczą nie więcej niż 10 km., 90% spływu odbywa się na szerokich odcinkach rzeki o łagodnym nurcie. Największe wyzwanie stanowi natomiast odcinek biegnący z Drawna do biwaku Bogdanka. Liczy około 20 km., jego przepłynięcie z reguły zajmuje kilka długich godzin. Jest to wyjątkowo nieprzewidywalny odcinek, nurt jest szybki a koryto bardzo kręte. Na tej trasie leży mnóstwo zwalonych drzew i często niezbędne jest przenoszenie kajaków brzegiem rzeki (fot). Wywrotki na tej trasie nie są niczym niezwykłym z racji ekstremalnej trudności tego odcinka. Spływ ten nie rzadko kończy się zakwasami mięśni i pęcherzami na dłoniach.

Drawa nie jest rzeką głęboką, średnia jej głębokość wynosi około 2 m., jednak nie należy jej z tego powodu lekceważyć. Dno jest bardzo nieprzewidywalne, z płytkiego, piaszczystego odcinka możemy wpaść na głęboki na 4 m. rów z niezwykle silnym nurtem i kamienistym dnem, stąd obowiązkowe jest zakładanie wypornych kapoków. Kajakarze powinni zadbać także o odpowiednie buty, gdyż nierzadko z kajaka trzeba wyjść do wody, a o bolesne skaleczenie stopy na kamienistym dnie nie jest trudno. Dobrym pomysłem jest wzięcie zapasowej odzieży, włożenie jej do worków i upchnięcie ich w dziobie lub rufie kajaku, co chroni ubrania przed zamoczeniem nawet pomimo wywrócenia się kajaka.

Spływy bywają bardzo wyczerpujące, należy więc przygotować dużo jedzenia i wody pitnej. W wielu miejscach na trasach zrobione są specjalne przystanki, gdzie kajakarze mogą odpocząć, rozpalić ognisko i nabrać sił do kolejnej części spływu.

Kajakarze mogą również udać się na spływ szlakiem wodnym „Lubuskie Mazury”, rzeką - Mierzęcka Struga. Przepływa ona przez grupę jezior dobiegniewskich, pośród dużych obszarów leśnych. Charakteryzuje się niezwykle malowniczymi odcinkami o bardzo przejrzystej wodzie, wysokich brzegach i licznych lasach mieszanych.

Spływy kajakowe rzeką Drawą oraz Mierzęcką Strugą cieszą się coraz większą popularnością. Jest to znakomity sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, a także okazja do niesamowitej przygody. Dla osób pragnących uciec od zgiełku miasta i aktywnie spędzić czas na łonie natury, teren gminy Dobiegniew będzie wymarzonym miejscem (źródło : Plan Miasta Dobiegniew, Wydawnictwo BiK).


Galeria:KWHotel - Oprogramowanie Hotelowe